Wiadomości

Doskonały produkt o znakomitym kunszcie.

Dom / Wiadomości / Informacje branżowe / Pompa wysokoprężna CP3 vs CP4: czym są i jak je chronić

Pompa wysokoprężna CP3 vs CP4: czym są i jak je chronić

CP3 oznacza Pompa Common Rail Trzecia generacja — wysokociśnieniowa pompa wtryskowa paliwa zaprojektowana przez firmę Bosch do silników Diesla z systemem Common Rail. CP4 (4. generacji) jest jego następcą, stosowanym w wielu ciężarówkach z silnikiem Diesla z roku 2011 i nowszych, w tym w modelach 6,7L Power Stroke i LML Duramax. Zasadniczą różnicą jest niezawodność: CP3 jest powszechnie uważany za solidny i trwały, podczas gdy CP4 ma dobrze udokumentowany tryb awaryjny, w którym metalowe cząstki powstałe w wyniku wewnętrznego zużycia zanieczyszczają cały układ paliwowy wymagające wymiany wtryskiwaczy, przepłukania szyny paliwowej i wymiany pompy, co kosztuje od 8 000 do 15 000 dolarów lub więcej. Pompa podnosząca — niskociśnieniowa pompa transferowa zamontowana w pobliżu zbiornika paliwa — to najskuteczniejszy środek zapobiegawczy przed awarią CP4. W tym przewodniku opisano, jak działają obie pompy, jak rozpoznać, którą posiadasz i jakie kroki należy podjąć, aby zapobiec katastrofalnej awarii CP4.

Co oznacza CP3 i jak działa pompa CP3

CP3 oznacza Pompa Common Rail trzeciej generacji w konwencji nazewnictwa wysokociśnieniowych pomp paliwowych firmy Bosch. „Wspólna szyna” odnosi się do architektury dostarczania paliwa dostarczanej przez te pompy — wspólnej wysokociśnieniowej szyny paliwowej, która utrzymuje stałe ciśnienie paliwa, z którego wszystkie wtryskiwacze pobierają jednocześnie, zamiast starszych, indywidualnych układów pompa-dysza, w których ciśnienie jest wytwarzane i uwalniane przy każdym wtrysku.

Pompa CP3 ma konstrukcję z promieniowym tłokiem trzy tłoki pompujące rozmieszczone promieniowo wokół centralnego mimośrodowego krzywki . Gdy krzywka obraca się (napędzana przez przekładnię zębatą silnika lub łańcuch rozrządu), każdy tłok wykonuje ruch posuwisto-zwrotny po kolei, zasysając paliwo pod niskim ciśnieniem przez wlotowy zawór dozujący i sprężając je do wysokiego ciśnienia podczas suwu wylotowego. CP3 generuje ciśnienie w szynie wynoszące 1600–1800 barów (23 000–26 000 psi) w zależności od zastosowania i strojenia.

Dlaczego CP3 ma tak dobrą reputację niezawodności

Trwałość CP3 wynika z podstaw jego konstrukcji. Promieniowy układ trzech tłoków równomiernie rozkłada obciążenie pompujące, a wewnętrzne elementy pompy są smarowane samym olejem napędowym, co oznacza, że ​​pompa jest smarowana przez cały czas przepływu paliwa. CP3 też jest samozasysający i lepiej toleruje chwilowy brak paliwa niż CP4 ponieważ prześwit tłoka do otworu jest nieco bardziej wyrozumiały. Pompy CP3 rutynowo osiągają żywotność od 300 000 do 500 000 mil bez interwencji poza normalną konserwacją filtra paliwa, a nawet zmodyfikowane silniki wysokoprężne o dużej mocy wyposażone w pompy CP3 (często modernizowane do wariantów CP3 o większej pojemności skokowej) charakteryzują się doskonałą trwałością.

Które pojazdy korzystały z CP3

  • 2001–2010 GM Duramax LB7, LLY, LBZ, LMM (6,6 l)
  • 2003–2007 Dodge / Ram 5,9 l Cummins (24-zaworowy)
  • 2007,5–2018 Ram 6,7 l Cummins
  • 2003–2010 Ford 6,0 l i 6,4 l Power Stroke (wykorzystano w nich różne konstrukcje pomp HP, ale w niektórych konfiguracjach zastosowano CP3)
  • Różne europejskie samochody osobowe i lekkie pojazdy użytkowe z silnikiem Diesla z początku XXI wieku

Compatible with Bosch CRIN 120 Series Common Rail Injector 0445120048 – for Scania G‑Series & MAN TGX (Euro V)

Co to jest pompa paliwa Bosch CP4 i dlaczego ulega awarii

Bosch CP4 — formalnie CP4.1 (jednotłokowy) lub CP4.2 (dwutłokowy) — to wysokociśnieniowa pompa Common Rail czwartej generacji, zaprojektowana tak, aby spełniać bardziej rygorystyczne normy emisji, generując jednocześnie wyższe ciśnienia w szynie niż CP3. CP4 osiąga ciśnienia 29 000–32 000 psi (2000–2200 barów) w obecnych zastosowaniach, umożliwiając bardziej precyzyjną atomizację paliwa, która wspiera czystsze spalanie i niższą emisję cząstek stałych.

CP4 wykorzystuje inną architekturę wewnętrzną niż CP3 — a konstrukcja z pojedynczym lub podwójnym tłokiem osiowym napędzana mimośrodową krzywką , z popychaczem krzywkowym poruszającym się na płaskim płatku, a nie na okrągłym mimośrodzie. Ta konstrukcja jest bardziej zwarta i wytwarza wyższe ciśnienie przy mniejszej wydajności pompowania, ale wprowadza krytyczną lukę w zabezpieczeniach: interfejs płatek krzywki-popychacz opiera się na hydrodynamiczny film olejowy utrzymywany przez samo paliwo przy wyjątkowo wąskich tolerancjach. Kiedy ten film pęka – w wyniku braku paliwa, paliwa o niskiej smarności, zasysania powietrza lub nawet chwilowej pracy pompy na sucho – krzywka i popychacz stykają się z metalem, tworząc drobne metalowe cząstki.

Dlaczego awaria CP4 jest tak katastrofalna

Metalowe pozostałości powstałe podczas awarii krzywki CP4 nie pozostają w pompie. Jest on transportowany za pośrednictwem paliwa pod wysokim ciśnieniem do wspólnej szyny i przez wtryskiwacze – elementy o mierzonych luzach wewnętrznych mikrony (0,001–0,005 mm) . Nawet mikroskopijne cząsteczki metalu ścierają elementy wewnętrzne wtryskiwaczy, powodując ich zatykanie, wyciekanie lub nieprawidłowe rozpylanie paliwa. Awaria CP4 zazwyczaj powoduje zanieczyszczenie wszystkich wtryskiwaczy jednocześnie , co wymaga całkowitej wymiany wtryskiwaczy oprócz samej pompy. Zbiornik paliwa, przewody zasilające i chłodnica paliwa mogą również wymagać przepłukania. Ogólnie rzecz biorąc, całkowite koszty naprawy 8 000–15 000 dolarów u dealera, a niektórzy właściciele zgłaszają koszty przekraczające 20 000 dolarów w przypadku samochodów ciężarowych o dużym przebiegu, w których dodatkowe komponenty wymagają wymiany.

Które pojazdy korzystają z CP4

  • 2011–2016 GM Duramax LML (6,6 l) — wykorzystuje CP4.2 (dwutłokowy)
  • 2011–2019 Ford 6,7 l, skok mocy — wykorzystuje CP4.2
  • Różne samochody osobowe BMW, Audi i Volkswagen z silnikiem Diesla (2.0 TDI, 3.0 TDI) w 2010 roku
  • Niektóre zastosowania silników wysokoprężnych Chevrolet Cruze i Silverado

Jak sprawdzić, czy masz CP3 lub CP4

Najłatwiejszą metodą identyfikacji jest rok użytkowania pojazdu i silnik. Jeśli prowadzisz ciężarówkę z silnikiem Diesla, poniższa tabela obejmuje najpopularniejsze platformy w Ameryce Północnej.

Tabela 1: Identyfikacja pomp CP3 i CP4 w typowym zastosowaniu w ciężarówkach z silnikiem Diesla
Pojazd / silnik Lata Typ pompy Ryzyko niepowodzenia
GM Duramax (LB7, LLY, LBZ, LMM) 2001–2010 CP3 Niski
GM Duramax LML 2011–2016 CP4.2 Wysoka
GM Duramax L5P 2017 – obecnie CP4.2 Wysoka
Ram 5,9 l Cumminsa 2003–2007 CP3 Niski
Ram 6,7 l Cumminsa 2007.5–2018 CP3 Niski
Skok mocy Forda 6,7 l 2011–2019 CP4.2 Wysoka

Identyfikacja wizualna na silniku

Jeśli chcesz potwierdzić, patrząc na samą pompę, różnice fizyczne są widoczne, gdy wiesz, czego szukać. CP3 to: większy, bardziej cylindryczny korpus pompy z trzema promieniowo widocznymi kopułami głowicy pompującej rozmieszczone na obwodzie – trzy głowy stanowią odróżniający identyfikator. Model CP4 ma bardziej kompaktowy i prostokątny profil, z jedną (CP4.1) lub dwiema (CP4.2) głowicami pompującymi widocznymi z boku. W zastosowaniach Duramax i Power Stroke dostęp do pompy jest możliwy od góry doliny silnika, przy otwartej masce. Numer części Bosch wytłoczony na obudowie pompy również potwierdza ten wariant — numery zaczynające się od „0 445 010” oznaczają serię CP3; liczby zaczynające się od „0 445 020” oznaczają serię CP4.

Co to jest pompa podnosząca do oleju napędowego i dlaczego jest to ważne

Pompa podnosząca (zwana także pompą przelewową lub pompą zasilającą) to: niskociśnieniowa elektryczna pompa paliwa zamontowana w pobliżu zbiornika paliwa który pobiera paliwo ze zbiornika i tłoczy je pod nadciśnieniem przez filtr paliwa do wlotu pompy wysokociśnieniowej (CP3 lub CP4). Jej zadaniem jest zapewnienie, że pompa wysokociśnieniowa zawsze ma stały dopływ paliwa pod ciśnieniem na wlocie – zazwyczaj jest to utrzymanie Ciśnienie wlotowe 8–15 psi .

Wiele ciężarówek z silnikiem Diesla — szczególnie do zastosowań Duramax — nie ma fabrycznej pompy podnoszącej. Oczekuje się, że CP3 lub CP4 będzie samodzielnie pobierał paliwo ze zbiornika. W normalnych warunkach to działa. W trudnych warunkach – przy mocnym przyspieszaniu, niskim poziomie paliwa, zużytych przewodach paliwowych lub zatkanych filtrach paliwa – pompa wysokociśnieniowa musi pracować ciężej, aby wyciągnąć paliwo, tworząc chwilowa kawitacja (pęcherzyki powietrza w paliwie) na wlocie pompy . W przypadku CP3 krótka kawitacja powoduje zużycie, ale rzadko katastrofalną awarię. W przypadku CP4 nawet kilka sekund kawitacji lub niskie ciśnienie na wlocie może zainicjować kontakt krzywki metal-metal, co powoduje powstawanie zanieczyszczeń i całkowitą awarię pompy.

Jak pompa podnosząca zapobiega awariom CP4

Utrzymując dodatnie ciśnienie wlotowe na CP4, pompa podnosząca eliminuje warunki niskiego ciśnienia i kawitacji, które inicjują awarię krzywki. Wewnętrzne elementy CP4 wymagają minimalnego ciśnienia wlotowego wynoszącego około 3–5 psi, aby utrzymać hydrodynamiczny film smarny na popychaczu kamery. Odpowiednio dobrana pompa podnosząca dostarczająca ciśnienie 10–15 psi na wlocie CP4 zapewnia znaczny margines bezpieczeństwa powyżej tego progu we wszystkich warunkach pracy, w tym podczas holowania na dużej wysokości z pełną przepustnicą, przy niskim poziomie paliwa i podczas rozruchu w niskich temperaturach, gdy lepkość paliwa jest wyższa, a opór przepływu większy.

Zestawy pomp podnoszących na rynku wtórnym od producentów takich jak FASS, Airdog i Pureflow AirDog są projektowane specjalnie do konkretnych zastosowań w pojazdach ciężarowych i zazwyczaj obejmują pompę elektryczną montowaną na ramie, filtr wstępny, separator wody i cały osprzęt. Systemy pomp podnoszących FASS i Airdog to rozwiązania najczęściej polecane w społeczności silników wysokoprężnych , a ceny instalacji wahają się od 500–1200 USD, w zależności od specyfikacji natężenia przepływu i robocizny instalacyjnej.

Moduł sterujący wtryskiem paliwa: jego rola w układzie CP3/CP4

Moduł sterujący wtryskiem paliwa (FICM) — na niektórych platformach nazywany także modułem kontroli ciśnienia wtrysku (ICP) — to elektroniczny sterownik zarządzający czasem, czasem trwania i ciśnieniem wtrysku paliwa pod wysokim ciśnieniem w układach diesla typu Common Rail. Współpracuje z modułem sterującym silnika (ECM) w celu precyzyjnego sterowania ciśnieniem w szynie paliwowej, sterując wlotowym zaworem dozującym CP3 lub CP4 oraz, w niektórych układach, zaworem sterującym ciśnieniem w szynie paliwowej.

W aplikacjach Duramax moduł FICM jest zintegrowany z modułem ECM, a nie z samodzielnym modułem. W silnikach Forda 6.0L Power Stroke FICM jest dobrze znanym, osobnym modułem z własnymi trybami awarii — niskie napięcie FICM (poniżej 48 V, przy specyfikacji 48 V) powoduje słabą jakość rozruchu, biały dym i nierówną pracę niezależnie od stanu pompy wysokociśnieniowej.

Jak sygnały FICM odnoszą się do stanu zdrowia CP4

Czujnik ciśnienia szyny paliwowej przekazuje w czasie rzeczywistym dane dotyczące ciśnienia z powrotem do FICM/ECM, który wykorzystuje je do wydania polecenia zaworowi dozującemu pompy, aby zwiększył lub zmniejszył przepływ. Błędne, niskie lub zmienne odczyty ciśnienia szyny paliwowej — widoczne za pomocą skanera monitorującego PID ciśnienia szyny paliwowej — są często pierwszym elektronicznym wskaźnikiem zużycia krzywki CP4 , ponieważ zużywająca się pompa ma trudności z utrzymaniem docelowego ciśnienia w szynie, zwłaszcza na biegu jałowym lub pod obciążeniem. Monitorowanie ciśnienia w szynie w czasie za pomocą skanera lub manometru jest jedną z najbardziej praktycznych metod wczesnego ostrzegania w ocenie stanu technicznego CP4.

Konkretne parametry PID do monitorowania w pojeździe wyposażonym w CP4 obejmują rzeczywiste i zadane ciśnienie w szynie paliwowej, ciśnienie wlotowe (jeśli zainstalowana jest pompa podnosząca z manometrem) i temperaturę paliwa. Spadek ciśnienia w szynie o ponad 1500–2000 psi poniżej ciśnienia zadanego podczas stałego rejsu jest sygnałem ostrzegawczym wymagającym natychmiastowego zbadania zamiast mieć nadzieję, że problem ustąpi.

Jak zapobiegać awariom CP4: praktyczny plan działania

Awaria CP4 nie jest nieunikniona — jest to ryzyko, które można radykalnie zmniejszyć dzięki połączeniu sprzętu zapobiegawczego, zarządzania jakością paliwa i nawyków związanych z konserwacją. Właściciele ciężarówek wyposażonych w CP4, którzy wdrażają poniższe środki, mają znacznie niższy wskaźnik awaryjności niż pojazdy jeżdżące bez modyfikacji.

Zainstaluj nieoryginalną pompę podnoszącą — najskuteczniejsze ulepszenie

Jak omówiono powyżej, prawidłowo zainstalowana pompa podnosząca utrzymuje 10–15 psi na wlocie CP4 eliminuje główny czynnik wyzwalający awarię. W przypadku ciężarówki wyposażonej w CP4 używanej do holowania, wydajnej jazdy lub gromadzenia dużych przebiegów, układ pompy podnoszenia nie jest opcjonalny — jest to najbardziej opłacalne dostępne ubezpieczenie obejmujące naprawę o wartości 8 000–15 000 USD. Inwestycja w wysokości 600–1200 USD w wysokiej jakości system FASS lub Airdog jest uzasadniona już po pierwszych 50 000–100 000 mil, a wiele sklepów z silnikami diesla zaleca ją obecnie jako warunek gwarancji w przypadku prac tuningowych lub wydajnościowych w zastosowaniach CP4.

Do każdego zbiornika używaj dodatku smarnego

Paliwo do oleju napędowego o bardzo niskiej zawartości siarki (ULSD) – wymagane w USA od 2006 r. i na większości rynków na całym świecie – ma znacznie niższą smarowność niż starsze formuły oleju napędowego o wyższej zawartości siarki. Smarowność ULSD jest zwykle mierzona przy średnicy śladu zużycia HFRR (High Frequency Reciprocating Rig) wynoszącej 520–600 mikronów, podczas gdy smar CP4 został pierwotnie opracowany dla europejskiego oleju napędowego o wartości HFRR wynoszącej 460 mikronów lub więcej. Wyższa wartość HFRR oznacza większe zużycie elementów smarowanych paliwem — w tym popychacza krzywki w CP4. Dodanie dodatku poprawiającego smarność oleju napędowego (takiego jak Stanadyne Performance Formula, Power Service lub podobnych produktów o klasie HFRR) przy każdym tankowaniu zmniejsza średnicę śladu zużycia paliwa do zakresu 400–450 mikronów, zapewniając wymiernie lepsze smarowanie na styku krzywki.

Konserwuj filtry paliwa zgodnie z harmonogramem lub wcześniej

Zatkany lub mocno ograniczający filtr paliwa jest bezpośrednią przyczyną niskiego ciśnienia wlotowego w CP4. Fabryczne okresy wymiany filtra paliwa wynoszące 15 000–25 000 mil należy traktować jako maksymalne, a nie docelowe — wielu właścicieli i sklepów z silnikiem Diesla zaleca odstępy co 16 000 mil w przypadku pojazdów ciężarowych użytkowanych w zapylonym środowisku, holujących ciężkie ładunki lub zasilanych ze źródeł o zmiennej jakości. Filtr paliwa, który jest tylko częściowo zatkany, stwarza wystarczające ograniczenia, aby spowodować kawitację CP4 przy dużym zapotrzebowaniu, nawet jeśli wydaje się, że ciężarówka działa normalnie podczas rutynowej jazdy.

Nigdy nie spuszczaj zbiornika poniżej jednej czwartej

Niski poziom paliwa zwiększa ryzyko połknięcia powietrza w wyniku rozpryskiwania się paliwa, szczególnie podczas pokonywania zakrętów, przyspieszania lub jazdy na wzniesieniach. Powietrze docierające do wlotu CP4 – nawet na krótko – natychmiast przerywa hydrodynamiczny film smarujący na popychaczu krzywki. Utrzymywanie zbiornika powyżej poziomu ćwierćpełnego przez cały czas to prosty nawyk, który nic nie kosztuje, a znacząco zmniejsza ryzyko połknięcia.

Rozważ zestaw do konwersji CP3

Dla właścicieli Duramax LML wyposażonych w CP4, którzy chcą całkowicie wyeliminować ryzyko awarii, dostępne na rynku wtórnym zestawy do konwersji CP3 – które zastępują CP4 solidniejszą pompą CP3 przy użyciu wsporników adapterów, zaktualizowanych przewodów paliwowych i ponownie skalibrowanego tuningu – są dostępne u dostawców, w tym S&S Diesel Motorsport i Fleece Performance. Konwersja CP3 kosztuje około 1500–2500 USD i całkowicie eliminuje tryb katastrofalnej awarii CP4 , zastępując ją platformą, która wykazała żywotność wynoszącą 500 000 mil. Jest to ostateczne rozwiązanie dla samochodów ciężarowych o dużym przebiegu, zmodyfikowanych silników i zastosowań, w których kalkulacja ryzyka i zysku zdecydowanie faworyzuje stałą naprawę zamiast bieżącej konserwacji zapobiegawczej.

Regularnie monitoruj ciśnienie w szynie paliwowej

Adapter Bluetooth OBD-II oraz bezpłatna lub niedroga aplikacja do skanowania (Torque Pro, DashCommand lub podobna) umożliwiają ciągłe monitorowanie ciśnienia w szynie paliwowej w dowolnej ciężarówce wyposażonej w CP4. Ustal bazowy odczyt ciśnienia w szynie paliwowej na biegu jałowym, podczas jazdy i przy pełnym otwarciu przepustnicy w ciągu pierwszych kilku tysięcy mil po zakupie , a następnie okresowo sprawdzaj. Stopniowy spadek możliwości osiągnięcia zadanego ciśnienia w szynie — nawet bez występowania jakichkolwiek kodów usterek — jest niezawodnym wczesnym wskaźnikiem zużycia pompy, który daje czas na rozwiązanie problemu, zanim nastąpi pełna awaria powodująca powstawanie zanieczyszczeń.

Wczesne znaki ostrzegawcze awarii CP4

Wychwycenie degradacji CP4 przed całkowitą awarią stanowi różnicę pomiędzy możliwą do wykonania wymianą pompy (1500–2500 USD) a zdarzeniem pełnego zanieczyszczenia układu paliwowego (8000–15 000 USD). Następujące objawy, szczególnie w połączeniu, wymagają natychmiastowej diagnozy.

  • Trudny rozruch, zwłaszcza gdy jest gorący: CP4 walczący o utrzymanie ciśnienia może spowodować szybki spadek ciśnienia w szynie po wyłączeniu. Ponowne uruchomienie na gorąco, które wymaga dłuższego rozruchu – ponad 2–3 sekundy – podczas gdy wcześniej wózek został uruchomiony natychmiast, jest sygnałem ostrzegawczym.
  • Niska moc pod obciążeniem: Niewystarczające ciśnienie w szynie ogranicza moc wtryskiwacza. Ciężarówka, która wcześniej pewnie pokonywała wzniesienia, ale teraz wydaje się powolna pod obciążeniem – bez żadnej innej oczywistej przyczyny – może mieć uszkodzony CP4.
  • Szorstki lub nierówny bieg jałowy: Gdy wtryskiwacze zaczynają otrzymywać nierówne ciśnienie z powodu pogarszającej się wydajności pompy, pogarsza się jakość pracy na biegu jałowym. Silnik może się zawieszać, szukać obrotów na biegu jałowym lub wydawać głośniejszy niż zwykle dźwięk.
  • Kody błędów ciśnienia szyny paliwowej: Kody DTC, takie jak P0087 (Zbyt niskie ciśnienie w szynie paliwowej/systemie), P0088 (Zbyt wysokie ciśnienie w szynie paliwowej/w układzie — spowodowane próbą kompensacji przez zawór regulacji ciśnienia) lub kody serii P228X w aplikacjach Ford Power Stroke są bezpośrednimi wskaźnikami problemów z zarządzaniem ciśnieniem w szynie, których nie wolno usuwać ani ignorować.
  • Metaliczny hałas z okolic pompy wtryskowej: Grzechotanie lub tykanie w obszarze pompy wysokociśnieniowej — różniące się od normalnego tykania wtryskiwacza — może wskazywać na wewnętrzne zużycie mechaniczne. Ten etap awarii oznacza, że ​​prawdopodobnie już rozpoczęło się wytwarzanie metalowych resztek i uzasadnione jest natychmiastowe wyłączenie i diagnostyka.

Jeśli którykolwiek z tych objawów pojawi się w pojeździe wyposażonym w CP4, nie kontynuować jazdy wózkiem dalej niż jest to konieczne do dotarcia do sklepu . Kontynuowanie pracy po rozpoczęciu tworzenia się metalowych resztek powoduje dalsze rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w układzie paliwowym, zwiększając koszty wymiany wtryskiwaczy do i tak już kosztownej naprawy.